Katedra św. Pawła w Londynie

Opublikowane przez dnia Lipiec 11, 2012 w kategorii Historyczne budowle | Komentowanie nie jest możliwe

Katedra św. Pawła w Londynie

Londyńska katedra św. Pawła jest jednym z największych budynków na świecie. Zaprojektował ją słynny brytyjski architekt, Chrisopher Wren, a powstała w latach 1675- 1710.

Wren stworzył wspaniałą budowlę inspirowaną sztuką baroku. Widoczne jest po ogromnej kopule, klasycznych kolumnach i ścianach i oczywiście po wystroju wnętrza. Jest to jedyna tego typu barokowa budowla w Anglii, która jest arcydziełem myśli inżynierskiej.

W 1666 roku wielki pożar strawił 80% zabudowy Londynu, w tym katedrę św. Pawła, która była tradycyjnym gotyckim kościołem. Stara katedra była bardzo zaniedbana i już na wiele miesięcy przed pożarem zaplanowano jej odbudowę, którą powierzono Wrenowi. W latach 1669- 1675 Wren stworzył kilka projektów przyszłej katedry. W 1673 roku, na podstawie najlepszego jego zdaniem projektu stworzono duży drewniany model, który obecnie można oglądać w krypcie katedry. Jednakże decydenci orzekli, iż plan ten zbyt daleko odbiega od tradycyjnej formy katedry i Wren musiał zweryfikować swój projekt. Jego następna propozycja stanowiła niezwykłą mieszankę stylów- miała powstać na planie tradycyjnego krzyża łacińskiego, były tam klasyczne kolumny i kopuła zwieńczona iglicą. W maju 1675 roku otrzymał aprobatę króla Karola II.

Zewnętrzne ściany są jednym z największych sekretów katedry- nadają jej imponujący wygląd i sprawiają, że stropy naw bocznych zdają się ostro wznosić ku górze. Ostateczny projekt kopuły zatwierdzono w 1705 roku. Składa się ona z trzech zasadniczych części, które zbudowano tak, by jak najlepiej rozłożyć ciężar. Przy projekcie kopuły Wren zastosował niezwykle interesujące rozwiązania bazujące na zjawisku złudzenia optycznego. Wnętrze katedry wykończono pięknym białym kamieniem z mnóstwem cennych detali, wręcz arcydzieł sztuki.