Monastyr Rylski

Opublikowane przez dnia Kwiecień 24, 2015 w kategorii Historyczne budowle | Komentowanie nie jest możliwe

Monastyr Rylski

Klasztor znajduje się około 120km od Sofii, w samym sercu masywu Riła, na północno-zachodnim krańcu z Radopów, systemu górskich szczytów, które wznoszą się na wysokość prawie 3000m.

Monastyr Rylski został założony w X wieku przez św. Jana z Riły, pustelnika kanonizowanego przez Kościół prawosławny. Jego ascetyczne mieszkanie i grób stał się świętym miejscem i zostały przekształcone w klasztorny kompleks, który odegrał ważną rolę w życiu duchowym i społecznym średniowiecznej Bułgarii. Zniszczony przez pożar na początku XIX wieku, kompleks został odbudowany między 1834 a 1862 r . Jest to charakterystyczny przykład architektury bułgarskiego renesansu (XVIII-XIX wiek), pomnik symbolizujący świadomość słowiańskiej, kulturowej tożsamości.

W swej skomplikowanej, dziesięciowiecznej historii, klasztoru Riła jest ośrodkiem silnego duchowego i artystycznego wpływu na świat prawosławnego kościoła podczas średniowiecza (XI – XIV). Pod rządami Turków (1400-1878) klasztor miał ogromny wpływ na rozwój kultury i sztuki wszystkich narodów chrześcijańskich w ramach imperium osmańskiego. Z jego architekturą, freskami, stanowi arcydzieło twórczego geniuszu narodu bułgarskiego.

Zachowane style architektoniczne stały się historycznym zabytkiem, obejmującym znaczny okres czasu (XI- XIX). Podstawowy wygląd architektoniczny jest obecnie jednym z przykładów kunsztu stolarskiego i budowniczego narodów bałkańskich z początku XIX w. Jako taki, wywarł znaczny wpływ na architekturę i estetykę w obszarze Bałkanów.

Istniejące struktury, z wyjątkiem Wieży Hrelyu, sięgają projektu budowlanego z XIX wieku. Zajmują one ogromny obszar, który tworzy nieregularny plac, wyposażony w dwa wejścia, oba ozdobione freskami. Budynek, zawiera cztery kaplice, refektarz i około 300 komórek, bibliotekę i pokoje dla gości klasztoru. Kompleks posiada wewnętrzny dziedziniec otoczony przez konstrukcje trzy- i czteropiętrowe, zdobione łukami posadowionymi na kamiennych kolumnach.

Klasztor Riła jest uważany za symbol Bułgarskiego Odrodzenia XIX wieku.

Planowane prace konserwatorskie, które również obejmują średniowieczne i renesansowe snycerstwo i malowidła ścienne istniejące w stowarzyszonych z kompleksem klasztornym kościołów i kaplic, są realizowane w celu zapewnienia ich właściwej konserwacji.

Odbudowa klasztoru była wymagana po pożarze i pewne odcinki klasztoru, nowy kościół i inne budowle pochodzą z XVIII wieku.