Pałac Dioklecjana w Splicie

Opublikowane przez dnia Kwiecień 24, 2015 w kategorii Historyczne budowle | Komentowanie nie jest możliwe

Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac Dioklecjana w Splicie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Chorwacji, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a zarazem fascynujące miejsce do zwiedzania.Pałac Dioklecjana to jak miasto w mieście.

Cesarz Dioklecjan był władcą, który, podczas panowania imperium rzymskiego, miał największy wkład w rozbudowę Dalmacji. Po przejściu na emeryturę przeniósł się do Salony, w pobliżu Splitu i postanowił zbudować ten monumentalny pałac obronny.
Jego budowa rozpoczęła się w 295 roku. Kamień na budowę pałacu wydobywano na sąsiedniej wyspie Brac. Pałac mierzy 215m ze wschodu na zachód, a ściany są 26-metrowej wysokości. Zawieszony pomiędzy klasyczną i średniowieczną cywilizacją chrześcijańską, Pałac Dioklecjana jest kompendium wszystkich stylów, które go poprzedziły.

Pałac został zaplanowany na wzór warownego obozu rzymskiego, na prostokącie o wymiarach 214,0 x 175,0 m. Zabudowania przecinały dwie wewnętrzne ulice. Wzdłuż nich ustawiono kolumny, a na przecięciu był wewnętrzny dziedziniec. Ulica poprzeczna rozdzielała część przeznaczoną na pomieszczenia gwardii cesarskiej od części reprezentacyjnej.

Obecnie kompleks pałacowy jest jednocześnie centrum Splitu. W bezpośrednim sąsiedztwie antycznych budowli można wypić kawę lub zjeść obiad, zrobić zakupy. Piękna Chorwacja kwatery wakacyjne również tuta oferuje.

Rezydencja od strony południowej przylegała do brzegu morza i jest to jedyny, nieufortyfikowany bok założenia pałacowego – znajdował się tu kolumnowy portyk pozwalający długie spacery nadmorskie. Reszta boków była ufortyfikowana basztami wybudowanymi na narożach oraz przy bramach i w środkowych częściach muru, pomiędzy bramami.
W świetnym stanie przetrwała północna brama pałacu – Złota Brama, westybul, perystyl, który obecnie jest wykorzystywany jako teatr i świątynia Jowisza, przebudowana na baptysterium w VIII wieku. Warte obejrzenia są także ruiny komnat cesarza i katedra z dzwonnicą, które powstały z przebudowania w VIII wieku mauzoleum.

Na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO pałac wraz z zabytkowym centrum Splitu został wpisany w roku 1979.