Tadź Mahal w Indiach

Opublikowane przez dnia Lipiec 11, 2012 w kategorii Historyczne budowle | Komentowanie nie jest możliwe

Tadź Mahal w Indiach

Majestatyczny kompleks Tadź Mahal, wznoszący się nad brzegiem rzeki Jamuna niedaleko miasta Agra w indyjskim stanie Pradeś, został zbudowany na rozkaz mogolskiego cesarza Szahdżahana jako hołd pamięci jego zmarłej żony. Dziś jest mauzoleum obojga małżonków.
Tadź Mahal to budowla oparta na tradycji architektury muzułmańskiej. W XVII wieku społeczeństwo zamieszkujące imperium Mogołów było zróżnicowane etnicznie- znajdowali się tu wśród szlachty Afgańczycy, muzułmanie z Indii, Persowie, Radżputowie i inni. Taka różnorodność zaowocowała wykształceniem unikalnego stylu architektonicznego, który łączy tradycję islamu z wieloma wpływami i cechował się bogactwem dekoracji oraz złożonością form architektonicznych.

Tadź Mahal został wzniesiony jako wyraz miłości Szahdżahana do Arjmand Banu, perskiej księżniczki która była jego drugą i najukochańszą żoną. Para dochowała się 14 dzieci w ciągu zaledwie 18 lat małżeństwa. Księżniczka zmarła podczas porodu ostatniego dziecka. Po jej śmierci Szahdżahan długo nie mógł się otrząsnąć. Jeszcze w tym samym roku, czyli 1631 rozpoczął budowę przyrzeczonego żonie na łożu śmierci mauzoleum.

Budowę zespołu architektonicznego Tadź Mahal rozpoczęto w 1632 roku i trwała ona aż do 1954 roku. Na planach architektonicznych jako twórca projektu widnieje imię Ustada Isy, jednak nie wiadomo, czy rzeczywiście nadzorował on całość.

Najbardziej okazałą częścią całego kompleksu jest niewątpliwie mauzoleum. Podstawowym materiałem budowlanym jest biały marmur wydobywany w Markonie. Mieni się on różnymi kolorami w promieniach słońca.. W nocy połyskują liczne półszlachetne kamienie, którymi wyłożono marmurowe ściany. Z czarnego marmuru wykonano dekoracje kaligraficzne.

Mauzoleum wspiera się na czworokątnej pokrytej marmurem platformie, której każdy bok mierzy 95m i ma wysokość 7m. W każdym rogu kwadratu wznosi się 42- metrowy minaret. Nad mauzoleum umieszczona jest sferyczna podwójna kopuła. Szczyt bogato zdobionej kopuły sięga 73m nad powierzchnię gruntu.

Na marmurowych płytach zdobiących centralne sklepienia mauzoleum inkrustowane są wersety Koranu. Cały kompleks otoczony jest murem z czerwonego piaskowca, w którego narożnikach wybudowano ośmiokątne wieże. Środkową część placu zajmuje kwadratowy basen. Znajduje się tu także meczet, zbudowany z czerwonego piaskowca, którego ściany wyraźnie kontrastują z białymi, gładkimi ścianami mauzoleum. Niezwykle istotnym elementem całego kompleksu jest ogród, który w islamie jest symbolem raju. Ogród zdobią fontanny i kwietniki.

Od 1983 roku Tadź Mahal zostało wpisane na listę światowego Dziedzictwa UNESCO.